Koç Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri

Koç Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri

Koç Burcunun Yönetici Gezegeni ve ÖzellikleriKoç burcunun yönetici gezegeni Mars olarak kabul edilmiştir. Haritadaki durumuna göre baş, liderlik, iddia, harekete geçme, düşünmeden hareket etme, gayret, cinsellik, ölüm, nüfuz etme, dönüşüm ve ortak gelirle ilişkilendirilir. Mars ayrıca Akrep burcunun yardımcı yöneticisi olarak da kabul edilir.

Mars, çok yüksek bir enerjiyi temsil eder. Öfkeli bir Koç gerçekten yakıcı olabilir. Ancak bu haşin insan, sevdiklerini asla yüzüstü bırakmaz. Mars'ı aktif olan Koç insanları mücadeleci ve güçlüdür, inandığı her konuda, ister kendisi, ister bir başkası hakkında olsun, yapılan tüm haksızlıklar karşısında mücadeleden kaçınmaz ve amaçları için savaşır. Güçlü bir Mars, kadınların olağanüstü cazibeli, erkeklerin ise cinsel olarak güçlü yönü olduğunu belirtir. Bu burcun insanları güzel ya da yakışıklı olmasa da karşısındakileri rahatlıkla etkileyebilir.

Koç burcunun yönetici gezegeni Mars, sert bir gezegendir, ruhunuzun savunma, saldırı ve hareket bölümlerinin başkanıdır. Herhangi bir şekilde saldırıya uğradığında, kişinin cesur, korkusuz, atılgan, kendisini ortaya koyuş şeklini belirler. Bu kişiler farkında olmadan kendini savaş alanında bulabilirler. Başkaları üzerinde nasıl baskı kurdukları ve öfkelerini nasıl dışa vurdukları, Mars ile gözlemlenir. Yeni biriyle tanıştığınızda doğum anındaki Mars'ını inceleyerek size vereceği tepkileri önceden kestirebilirsiniz!...

Kırmızı, ateş, adrenalin, kaslar, kan ve hareket, Mars'ın tabiatını tanımlarlar. Kendi adınıza öne atılmaktan korkmadığınız, savaşçı, mücadeleci yanınız, fiziki gücünüzü nasıl kullanacağınız, bir işi nasıl yapacağınız gibi özelliklerinizi gösteren Mars'ın haritadaki konumudur. Mars, kişinin sahiplenici yönünün ne kadar kuvvetli olduğunu açığa çıkarır. Öylesine yüksek potansiyelli bir enerjidir ki, haritada kuvvetli durumdaysa, etkileşim içinde bulunduğu bütün gezegenlerin sahip oldukları özellikleri keskinleştiriyor gibi düşünülür.

Koç Burcunun Yönetici Gezegeni Mars'ın Doğum Haritasındaki Gücü

Mars, Koç ve Akrep burcunu yönetir. Ya da Mars, Koç'ta ve Akrep'te dignifiye (dignified) olmuş denir. Mars, bir doğum haritasında Koç veya Akrep burcundaysa, kişinin hayatında Mars'ın bulunduğu ev konuları ön plana çıkar, bu eve rahatlıkla hakim olabilirsiniz. Zodyak'ta 1. ev Koç burcundan başladığı için Mars 1. ve 8. evde kuvvetlidir. Bir gezegen, yönettiği burcun karşısındaki burcunda zararlı pozisyonda çalışır. Bu duruma, gezegenin zararlı (detriment) olduğu yer denir. Mars, Terazi ve Boğa burçlarında ve 7., 2. evlerde zararlıdır. Mars'ınız bu iki burçtan birindeyse bu burçların bulunduğu en konularına hakimiyetiniz zorlaşır ve istenmedik olaylarla sık sık karşılaşabilirsiniz.

Gezegenler, yönettiği burçlarının dışında, enerjilerini rahatlıkla ifade edebildikleri başka bir burç da bulunabilirler. Gezegen, burada bir yönetici gibi çalışamaz ama enerjisini yansıtması kolay ve akıcıdır. Buna yükselim ya da eksaltasyon (exaltation) denir. Mars, Oğlak burcunda ve 10. evde yükselir. Gezegenler yükseldiği burcun karşısındaki burçta rahat edemezler. Bu duruma ise gezegenin düşüşü (fall) denir. Mars, Yengeç burcunda ve 4. evde düşer.

Koç Burcunun Yönetici Gezegeni Mars'ın Astro Vücut Dili

Mars açıları ve haritadaki durumu, kişinin cinsel hormonlarının nasıl çalıştığını, kandaki alyuvarların ve adrenalin, kortin salgısının durumunu bildirir. Bu salgılar vücudun temel salgılarıdır. Örneğin Koç burcu insanı çabuk ateşlenir. Bunun sebebi, vücuttaki ateşlenmeyi engellemekle görevli adrenalin ve kortin salgısının dengesiz çalışması olabilir. Soğuk aldınlığı olan kişide koruyucu salgılar dengesiz olduğu için, kan içindeki zararlı organizmalar vücut tarafından kolaylıkla yenilemez ve vücut yenik düşer. Mars'ın kötü açıları ayrıca vücuttaki toksik etkilenmeyi hızlandıracaktır. Mars'ı güçlü olan bir kişi, ağır duygusal dalgalanmalar geçirebilir, üzüntü ve şoklarda kanın kimyasal yapıcı kolayca değişir. Vücudun defans mekanizması da bozulduğu için, kişi bakteriyel etkilere daha açık duruma gelir. Kandaki alyuvarlar görevini tam yerine getiremezler.

Mars, kasların yapımında kullanılan proteinlerle de ilgilidir. Proteinler yumurta beyazı, lor peyniri, et gibi pesinlerden elde edilebilirler. Proteinler hücrelerin onarımı işinde de görevlidirler. Sert Mars etkileri altında protein alımında sorunlar olacaktır. Özellikle kortin salgısının vücutta az olması, proteinlerin vücut için kullanımını bozabilir. Fazla sıkıntı ve heyecandan kaçınılarak adrenalin salgısı dengelenmeye çalışılmalıdır. Çok protein alımı, vücutta kullanılamayan miktarın böbreklerdeki süzülümü sırasında sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle fazla protein (özellikle et ürünleri) içiren besinler tercih edilmemelidir. Mars, kişinin safra kesesi hakkında da bize bilgiler verir. Kan içindeki asit oranı fazlalaşınca safra üzerinde iltahaplanmalar oluşur. Bu yüzden kanın alkalize edilmesi iyi bir durumdur. Kişiye alkali ağırlıklı bir diyet önerilebilir. Kandaki yüksek asit oranı, kan damarlarında basınç yaratarak kan basıncının yükselmesine ve yüksek tansiyona sebep olabilir.

Mars, seksüel hayatı da simgelediği için özellikle sert Mars açıları almış kişilerin, kanla ve cinsel sıvılarla bulaşan çağın hastalıklarına ( AIDS, hepatit B, frengi, bel soğukluğu vb.) yakalanma riskleri daha fazladır.

Koç burcunun yönetici gezegeni ve özellikleri nedir? Koç burcu hangi yönetici gezegenden etkileniyor?